Uttagna revynummer
till Revy-SM 2019 i Östersund

SÅNG & MUSIK

Final:
Falkenbergsrevyn AB – Toppmötet
 (text:Falkenbergsrevyn AB, koreografi: Emelie Hag-Sandelius)
Iggesundsrevyn – Trubaduren (text: Text: Erik Axelsson, Andreas Zetterberg)
Östersundsrevyn – Köttbeat (text: Patrik Zackrisson, Jonas Jonsson)

Semifinal:
Eskilstunarevyn – #fuckrasism (text: Mats Eklund)
Katrineholmsrevyn – Kvinnorna och akademien (text: Jeff Lindström)
Labbåsrevyn i Tidaholm – Hommage till musikpedagoger (text:Text: Klas Wiljergård, koreografi: Ida Persson, Klas Wiljergård)
Mölndalsrevyn – Påve Franciskus har avskaffat helvetet (text: David Johansson Axberg, koreografi: Gustaf Jönsson)
Osbyrevyn – Visst var det bättre förr (text: Pär Nymark, koreografi: Tess Allain)
Piterevyn – Tomtar på glid
 (text: Hannah Öhman, Tommy Sjödin, koreografi: Petra Granström)
Revyarna i Torsås – Har han tindrat (text: Pontus Larsson, Lotta Jansson)
Strängnäsrevyn – Mobil Kärlek (text: Johan Dunér)
Sundsvalls Stadsrevy – En evighetsprocess (text: Micke Jonsson)
Täljerevyn – Livet i en bunker (text: Gustav Asplund, Owe Lidemalm)
Vetlandarevyn – Min skugga och jag (text: Pär Yngvesson, koreografi: Pecka Gustafsson)
Viggerevyn – Alltid någon (text: Erik Magnusson)


SKETCH
Final:
Falkenbergsrevyn AB – Brandskattat (text:Falkenbergsrevyn AB)
Piterevyn – Sjukligt sjukt (text: Siw Öhman, Greger Lindblom)
Östersundsrevyn – Detektiv Holm (text: Patrik Zackrisson)

Semifinal:
Borlängerevyn – Tunatrumpeten (improvisation)
Chopp event och Nöjeskarusellen – Teaterbesöket (text: Carina Perenkranz)
Eskilstunarevyn – Den stora överraskningen (text: Anders Stark)
Iggesundsrevyn – Kulturnytt (text: Lennart Sydh, Jacke Sjödin)
Karlskogarevyn Gôrskôj – OS i curling (text: Bella Vehkamäki)
Katrineholmsrevyn – Det åttonde inseglet (text: Anna Bromee, Jeff Lindström)
Laholmsrevyn – Fullbokat (text: Victoria Linares)
Mittrevyn – Grevinnan och betjänten (text: Nils-Gunnar Nilsson, Leif Mattisson)
Revyarna i Torsås – Hemleverans (text: Peter Sjöstrand, Pontus Larsson, Tina Qvist)
Strängnäsrevyn – Att komma till Skott (text: Roger Andersson)


MONOLOG
Final:
Karlskogarevyn Gôrskôj – Valet
 (text: Nathalie Petri)
Östersundsrevyn – Svenska Smågodisakademin (text: Mats Eklund, Patrik Zackrisson)

Semifinal:
Eskilstunarevyn – Svenska skolväsendet (text: Louise Nordahl)
Mittrevyn – Hasses Allservice (text: Jens Nilsson)
Osbyrevyn – Försenad (text: Jenny Grewdahl, Pär Nymark)
Torslandarevyn – Sagostund (text: Johanna Sandström)
Täljerevyn – Väderleksrapporten (text: Lasse Karlsson)


LOKALT NUMMER
Final:
Horndalsrevyn – Service i centrum
 (text: Mats Eklund, Martin Ahlvin, Kerstin Eriksson, koreografi: Martin Ahlvin)
Täljerevyn – Politiker söker parti (text: Lasse Karlsson, Owe Lidemalm, koreografi: Jenna Gillinger)
Östersundsrevyn – Jämna plågor (text: Mats Eklund, Patrik Zackrisson)

Semifinal:
Häre Salonger, Vaduvill Kulturförening – Skoterklubben (text: Maria Åman)
Iggesundsrevyn – På Medskog (text: Lennart Hämäläinen)
Karlskogarevyn Gôrskôj – Uno X (text: Bella Vehkamäki, koreografi: Anelija Karahodzic)
Laholmsrevyn – Vilka sopor
 (text: Martin Extor)
Mölndalsrevyn – Mölndals nya nationalsport (text: Karin Svenner, koreografi: Gustaf Jönsson)
Strängnäsrevyn – En kväll i Strängnäs (text: Roger Andersson)
Torslandarevyn – Demokraternas födelse (text: Johanna Sandström, Anette Vancas Moberg, koreografi: Gustaf Jönsson)
Vetlandarevyn – Swingersklubben (text: Quarl-Thomas Nilsson)
Västerviksrevyn – Sudda sudda (text: Arne Meijer)
Västeråsrevyn – Tvåan (text: Hanna Sangemark)


DANS & RYTM
Final:
Iggesundsrevyn – Olika bud
 (koreografi: Emelie Holmberg)
Vetlandarevyn – Songs we’ll never forget (koreografi: Julia Klingberg)
Östersundsrevyn – Vad händer med vår jord (koreografi: Emelie Zackrisson) (wildcard)

Semifinal:
Engelholmsrevyn – Skräck-Kabinettet
 (koreografi: Nicole Månsson, Elina Lindholm, Jeannette Lindahl, Matilda Andersson)
Eskilstunarevyn – Step it up (koreografi: Jimmy Järvekvist)
Katrineholmsrevyn – Wakanda (koreografi: Zaki Ahmed Hussain, Cia Ronach)
Lerumsrevyn – Världens sång (koreografi: Annette Gemberg)
Lännviksrevyn – Flammorna (koreografi: Cecilia Johansson)
Osbyrevyn – Find the light (koreografi: Tess Allain)
Västerviksrevyn – Woodkid (koreografi: Jill Wiedenstolpe)


Överstrukna nummer deltar ej i Revy-SM 2019

BOKA REVYPAKET

Aktörspaket:
2.295 kr

4-dagarspaket:
2.395 kr

3-dagarspaket:
2.145 kr

2-dagarspaket:
1.995 kr

1-dagspaket:
1.480 kr

KONTAKT

Frågor om bokning, seminarier, boende osv:
Tina Welander
070-270 6005
Obs: bokning kan endast göras genom bokningsformuläret!

Projektledare:
Mats Hurtig
070-216 8670

Regissör:
Mats Sandelius
0708-168288

Tävlingsregler och övrigt:
Lokalrevyer i Sverige
0515 – 185 20

KOMMANDE REVYFESTIVALER

2019 Östersund
7-10 augusti (v 32)

2020 Karlskrona
5-8 augusti (v 32)

MEDLEMS-FÖRMÅNER

HITTAT FEL?

Har du hittat ett misstag på sidan? Maila kansliet omedelbart på så åtgärdar vi det!

Om festivalen

Svensk Revyfestival med Revy-SM arrangeras v. 31 eller v. 32 (och avslutas den lördag som infaller fr.o.m. 5/8 t.o.m. 11/8). Vill DU och din revygrupp arrangera festivalen i framtiden? Kontakta kansliet för att få grundläggande info inklusive mallar för budget, schema, mm.

Hittat ett fel?
Har du hittat ett fel på sidan? Maila kansliet omedelbart så åtgärdar vi det!